Tradiční čínská medicína

Asi každý z nás se už s pojmem TRADIČNÍ ČÍNSKÁ MEDICÍNA (zkráceně TČM) setkal. Většinou si jej spojujeme s exotikou, tajemnými vývary z nosorožčího rohu a především s jehličkami zapíchanými po těle, ale tím často vědomosti končí. 
A informace se často hledají jen obtížně. Nejčastěji to jsou buď:

  • Odborná pojednání, v nichž se to hemží slovy jako "stoupající jang jater" nebo "vnitřní vítr", jsou určena jen zasvěceným a normální člověk se v nich ani trochu nevyzná, a tudíž to nečte.
  • Nahodilé útržky, u kterých ani není uvedené, že vycházejí ze systému TČM, a často jsou v nich chyby - typicky jsou to články v ženských magazínech typu "Věděli jste, že... můžete držet dietu pěti prvků a nebo podle barev?"
  • Rozzuřené hřímání, že takovéhle čarodějnictví nemůže fungovat, je to seno a kozí bobky a naší vědě se to nelíbí, tudíž to neplatí, akupunktura nefunguje, všechno je to podvod a mělo by se to zakázat. 

Samozřejmě existují i stránky, jež vysvětlují srozumitelně a jednoduše a jsou určeny lidem, kteří se tradiční čínskou medicínou nezabývají, v minulém odstavci jsem trochu přeháněla. Chtěla bych se k nim připojit a do následujících článků vybrat především infomace, které budou k praktickému užitku a využitelné při odpovědné péči o vlastní zdraví

 

 

Pár postřehů na úvod

TČM se dívá na člověka i na nemoci jiným způsobem. Protože je to úctyhodně starý a velmi rozsáhlý systém, špatně se popisuje několika větami. Pokusím se alespoň o něco, i když se budu muset dopustit velkého zjednodušení a výběru. K tématu se budu v dalších článcích opakovaně vracet, takže informace budou později ucelenější.

 

VYBRANÉ UKÁZKY CVIČENÍ ČCHI KUNG

"Téměř každý člověk umírá na své léky, nikoliv na svoji nemoc."


Molière